Villa
Oddesundvej 269, Ydby
7760 Hurup Thy
Sagsnr.: H939337
Kontantpris | 250.000 |
Udbetaling | 25.000 |
Ejerudgift: Månedlig ejerudgift:Ejerudgiften er de udgifter, som den nye ejer af boligen skal betale det første år ud over renter og afdrag på lånet. Ejerudgiften dækker bl.a. ejendomsværdiskat, grundskyld og husforsikring samt udgifter til renovation m.v. Ejerudgifterne indeholder også eventuel gæld, som køber overtager uden for købesummen. | 832 |
Brt./Net.: Månedlig brutto / netto:Bruttoudgiften er den samlede ydelse forbundet med en standardfinansiering uden rentefradrag og eksklusiv ejerudgifter, forbrugsafhængige udgifter samt løbende vedligeholdelse. Nettoudgiften er lig med bruttoudgiften efter fradrag af skattemæssigt fradrag. Da der er tale om en standardfinansiering, vil den i visse tilfælde ikke kunne opnås. Brutto/nettoydelse omfatter ikke ejendommens ejerudgifter, eftersom ejendomsmægleren iht. loven ikke må sammenlægge ejerudgift med brutto/nettoydelse. For at beregne den samlede månedlige boligudgift, skal ejerudgiften derfor tillægges hhv. brutto- og nettoudgiften. Bemærk at der herudover vil være udgifter til forbrugsafhængige forhold. | 1.296/974 |
Grund m² | 319 |
Bolig m² | 110 |
Kælder m² | 3 |
Værelser | 4 |
Antal plan | 2 |
Øvr. byg. m² | 12 |
Opført | 1929 |
Energiklasse |  |
Oddesundvej 269, Ydby
7760 Hurup Thy
Ejendommen:
Har du mod på en grundig gang rengøring, maling samt oprydning i haven? Så har du her mulighed for, at erhverve dig et meget prisfornuftigt og solidt hus/fritidshus, hvor du har kig over markerne til Limfjorden fra ejendommens 1.sal. Nyd den smukke natur i området og gå en tur i skoven i Dover Plantage eller ved oltidshøjene få minutters gang fra huset eller hop i bilen og kør til Limfjorden på under 10 min. Er du mere til en tur i Nationalpark Thy eller havet kan du køre dertil på under 30 min. Huset er opført i røde teglsten og er med tegltag. Alle indvendige døre er gl. fyldingsdøre. Der er installeret luftvarmepumpe og brændeovn. Huset er renoveret med mahognyvinduer i næsten hele huset i ca. 2003, og gennemrenoveret 1. sal med fritlagte bjælker og loft til kip omkring årtusindeskiftet, hvor også køkken og bad er etableret. Køkken trænger dog til en omgang.
Indretning:
Entré med gl. afhøvlede fyrplankegulv og gipsloft. Elinstallationer forefindes her. - Stue med gl. afhøvlede fyrplankegulv og gipsloft. Konvektionsbrændeovn, varmepumpe og trappe til 1.sal. - Badeværelse med gråmeleret klinkegulv med elgulvvarme, hvid sanitet og brus i hjørnet. - Endnu en stue med gl. afhøvlede plankegulve og flot dobbelt fransk dør i gl. fyldingsdøre. - Køkken med lille spiseplads og udgang til overdækning samt haven bag ejendommen. Køkkenet trænger til lidt renovering af bl.a. sokkel. Laminatgulv og gipsloft. - Soveværelse med fyrplankegulv og gipsloft.
1.sal:
Stor rummelig stue med loft til kip og fritlagte bjælker. Gl. afhøvlet plankegulv og glasvæv til loft. Der er godt lysindfald gennem Veluxvinduer, hvoraf et par stykker dog er punkterede. Udsigt over marker og Limfjorden i horisonten i gavl mod syd.
Isolering ifølge energimærke:
Gulv: 150mm Ydervægge: Delvist isoleret med 75mm Loft: 150mm Vinduer og døre: Termo og energiglas.
Vandforsyning: Privat alment vandforsyningsanlæg
Kloakforhold: Afløb til spildevandsforsyningens renseanlæg
Opvarmning: El, luftvarmepumpe og konvektionsbrændeovn
Vej: Offentlig